Smog to nie jest problem teoretyczny!

Smog to nie jest problem teoretyczny!

0
PODZIEL SIĘ

Ustawa o ochronie przyrody pozwala na praktycznie nieograniczoną wycinkę drzew. Rząd nie ustala norm dla pieców i nie podejmuje inicjatywy, by zmienić poziomy stężeń, by ogłaszać alarm. Legislacyjnie wykańczana jest również branża energii odnawialnej, a marszałek województwa nie reaguje na apele o opracowanie Programów Ochrony Powietrza. Tymczasem smog istnieje i jest niebezpieczny dla zdrowia. Wymaga natychmiastowych i jednoznacznych działań!

► Niska emisja
Za nami rekordowo niskie temperatury powietrza. Zmarznięci mieszkańcy zaczęli w najmroźniejszy weekend zimy dorzucać do pieca w zasadzie wszystko, co wpadło w ręce. Niektórym wygodniej też jechać wtedy samochodem zamiast komunikacją miejską. Na efekty nie musieliśmy długo czekać i smog zaczął dusić Warszawę. Poziom trujących substancji w powietrzu przekraczał dopuszczalne normy wielokrotnie, do tego przez niewielki wiatr zanieczyszczenia dłużej utrzymywały się one w powietrzu.

► Nie truj sąsiada i wymień swój stary piec!
Piecami węglowymi ogrzewa domy kilkanaście tysięcy warszawiaków. Część z tego stanowią przestarzałe kotły, które emitują do atmosfery szkodliwe substancje. Pomimo zakazów kontrole przeprowadzone przez straż miejską regularnie ujawniają opalanie domowych pieców śmieciami i odpadami. Stanowczo sprzeciwiam się takim praktykom i proponuję wymierne rozwiązanie! Już teraz zawnioskuj o dopłatę do wymiany swojego starego pieca węglowego na nowoczesne źródło ciepła opalane gazem. Dofinansujemy nawet 75 proc. kosztów likwidacji kotłów lub palenisk oraz kosztów likwidacji dotychczas wykorzystywanego źródła ciepła. Potem zastąpimy je nowym, opalanym paliwem gazowym lub wykonamy indywidualny węzeł cieplny z podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej.

►#CzystePowietrzeDlaWarszawy
Wydamy rekordowe sumy, by poprawić jakość powietrza! Najwięcej, bo na inwestycje w obszarach transportu, zieleni oraz energii, przeznaczymy w kolejnych latach 16 mld zł, a już w tym roku na samą ochronę środowiska ponad 2 mld zł. Priorytet stanowi oczywiście ochrona powietrza – ponad 1,1 mld zł. Wszystkie wydatki obejmą m.in. rozbudowę II linii metra, zakup niskoemisyjnego taboru komunikacji miejskiej, rozwój infrastruktury rowerowej, oczyszczanie ulic i edukację ekologiczną.
Bądź świadomy, jak ważna jest zmiana naszych codziennych postaw! Weź sprawy w swoje ręce – zapoznaj się z kampanią „Oddychaj Warszawo” i korzystaj z dofinansowań wspierających inwestycje związane z ochroną środowiska. Zamień też samochód na komunikację publiczną i rower

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ